Çocuklar İçin İdeal Spor: Yüzme

Çocuklar İçin İdeal Spor: Yüzme

Çocuklar İçin İdeal Spor: Yüzme

Yüzme, tüm vücudu kullanmayı gerektirdiğinden, dayanıklılık, kas gücü ve esnekliği aynı anda kazandıran birkaç spordan biri. Bu nedenle çocukların gelişiminede önemli katkı sağlıyor. Çocukları yüzmeye yönlendirmek için ideal yaş aralığı ise 5 ie 8 yaş arasıdır.

 

Çocuklar için yüzmenin faydalarından birkaçı şöyledir;

  • Bilgisayar, tablet ve telefonlar nedeniyle çocuklar, gün geçtikçe daha hareketsiz bir yaşam sürüyor. Bu durum beraberinde fazla kilo ve obezite sorunlarına yol açıyor. Yüzme hem obeziteyle savaşmak, hem de sağlıklı vücut kütle indeksine ulaşmak için tercih edilebilecek en iyi egzersizlerden biri.

 

  • Çocukların kas ve kemik gelişiminin daha hızlı olmasına bağlı boylarının da yaşıtlarına göre daha hızlı uzamasını ve vücutlarının da orantılı şekilde gelişmesini sağlar.

 

  • Yüzme sonrasında da artan hormonlar çocukların kendilerini çok daha iyi hissetmesine yardımcı oluyor. Bu nedenle düzenli olarak bir sporla ilgilenen çocukların okul başarısının da arttığı gözlemlenmiştir.

 

  • Düzenli olarak yüzmek kalp kasının güçlenmesini sağladığı gibi çocuklarda meydana gelebilecek olan kalp rahatsızlıklarından da korur.