Kadınlar Ağırlık Kaldırmamalı Mı?

Kadınlar Ağırlık Kaldırmamalı Mı?

Kadınlar Ağırlık Kaldırmamalı Mı?

Fitness endüstrisi, ‘’kadın için egzersiz‘’ adı altında kadın vücudu için tamamen farklı bir yaklaşıma doğru ilerlemiş durumdadır. Kadının ‘’kibar‘’ ya da ‘’estetik’’ bir vücuda sahip olması gerektiği öne sürülerek, onun organizmasının, kas ve kemik yapısının farklıymış gibi gösterildiği metotlar türemiştir. Pilates ve yoga yapan kadının ağırlık çalışan kadından daha çekici bir vücuda sahip olacağı iddiası tamamen bu inanışın ürünüdür.

Bu nedenle kadınlar aerobik grup dersleri, kardiyo aletleri, pembe dumbbell’lar ve pilates minderleri arasında mekik dokuyarak bir türlü ulaşamadıkları hayallerin peşinde zaman ve yatırım kaybetmeye devam ederler. Kadınların ağırlık antrenmanları yaparak erkeksi geniş omuzlara, iri kollara sahip ‘’olmayacaklarını’’, aksine daha estetik olacaklarını ve sağlık açısından daha iyi hissedeceklerini söyleyebiliriz.

Sadece kardiyo egzersizleri ile fit ve sıkı bir vücuda ulaşmanın ne kadar zor olduğu belki bazı kadın okurlar için kabullenmesi zor olabilir. Ancak bazı araştırmalara bakıldığında netice gözler önüne seriliyor. Bir araştırmaya göre, vücudun bir kilogram vücut kitlesi kaybetmesi için tam 86 saat süren aerobik egzersiz yapılması gerekmektedir. Bir diğer araştırmada ise sabit tempo kardiyo egzersizinin etkili bir yağ yakma metodu olmadığı görülmüştür.

Benzer şekilde, 15 hafta boyunca haftada üç gün 40 dakika kardiyo çalışan grupta katılımcılar tek bir santim göbek incelmesi göremediler. Bütün bu araştırmalar tek başına yapılan kardiyo egzersizinin kilo vermede ya da fit ve sıkı bir vücuda ulaşmanın ne kadar yetersiz olduğunu gösteriyor.

Özetlemek gerekirse, ‘’erkek için egzersiz’’ ya da ‘’kadın için egzersiz’’ diye bir şey yoktur, ‘’SADECE EGZERSİZ VARDIR.’’ Farklı cinsiyete sahip olabiliriz ancak kemiklerimiz, bağlarımız, sinirlerimiz ve kaslarımız aynı hammaddeden üretilmiştir ve az çok benzer şekilde hareket etmekteyiz. Bu nedenle kadınların herhangi bir hareket ya da aletten çekinmesi gereksizdir.

Kısacası ‘’AĞIRLIK KALDIRMAKTAN KORKMAYIN!’’

isacanakhan.com