​Pilates Mi Yoga Mı?

​Pilates Mi Yoga Mı?

​Pilates Mi Yoga Mı?

Yoga ve pilates genellikle aynı kategoriye dahil edilirler. Aslında doğru. Pek çok bakımdan ikisi de benzer egzersizlerdir. Ancak pilates ve yoganın arasında pek çoğumuzun bilmediği büyük farklar da vardır. İki egzersizin benzerlikleri, farkları ve amaçları hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak ister misiniz?

Yoga ve Pilates Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

Yoga, ilk kez Hindistan’da ortaya çıkan ve yaklaşık 5 bin yıl öncesine uzanan bir öğretidir. Bugüne dek Ashtanga, Kripalu, Bikram, Vineyasa gibi pek çok yoga çeşidini kapsayacak şekilde gelişmiştir. Pilates ise yogaya göre daha genç bir egzersiz dalıdır. Adını Joseph Pilates’den alan pilatesin geçmişi 20. yy başına uzanır. Joseph

Pilates, daha sonra kendi adıyla anılmaya başlayan bu egzersizi rehabilitasyon ve güçlenme amaçlarıyla geliştirmiştir.
Pilatesi esas popüler hâle getiren danstır. Dünyadaki pek çok dansçı vücutlarını güçlendirmek için antrenmanlarında pilatesten yararlanmışlardır. Pilates daha çok vücudun fiziksel esnekliğini sağlamaya yöneliktir. Oysa yoga; ruh, beden ve zihin bütünlüğüne odaklanır. Yoga, karma bir yaşam felsefesidir.


Amaçları Nedir?

Pilatesin bir vücut eğitim biçimi olduğunu söylersek yanlış olmaz. Pilates hareketleri duruşunuzun düzeltilmesine yardımcı olurken, kaslarınızın belirginleşmesini sağlar. Doğru nefes almayı sağlamak pilatesin temel amaçlarındandır. Doğru nefes, zihinle vücut arasında kurulan ilişkiyi güçlendirir.

Bu egzersiz uygulanırken pilates topu, pilates bandı, pilates çemberi gibi aksesuarlardan yararlanılabilir. Yoganın ise bir karma yaşam felsefesi olduğu söylenebilir. Yoga, farkındalık oluşturarak ruh ve beden bütünlüğüne odaklanmanızı sağlar.

Faydaları Nelerdir?

Pilates uygulandığı ilk seanslardan itibaren, özellikle kalça, karın ve basen bölgesinde sıkılaşma sağlar. Bunda, pilates hareketlerinin zayıf kaslar da dahil olmak üzere vücutta bütün kasları çalıştırması etkilidir. Pilatesin nefes odaklı bir egzersiz olması stresin azaltılmasını, kan dolaşımının artmasını sağlar.

Yoga, Asana adı verilen hareketlerle vücudunuzdaki kasları esnetmeyi amaçlar. Böylelikle omurganız güçlenir ve kronik kas ağrılarının önüne geçilir. Yoga, sağladığı “farkındalık” hissiyle daha canlı, enerjik ve pozitif olmanızı sağlar. Hem yoga hem pilates vücudun ve zihnin bir bütün olduğu anlayışı üzerine kuruludur. Bununla birlikte, yoga “ruh”u da beden ve zihin birlikteliğine dahil eder.

Pilates beden ve zihin birlikteliğini kullanarak, günlük hayatınıza nasıl katkıda bulunabileceğinize odaklı bir egzersiz iken; yoga, beden, zihin ve ruh birlikteliğine odaklanmanızı amaçlar.


Pilates mi, Yoga mı?

Gördüğünüz gibi bu sorunun bir cevabı yok. İkisi de kendine has faydaları olan egzersizlerdir. Pilatesin mi, yoganın mı sizin için uygun olduğunu tespit etmek için ikisini de deneyebilir, hatta ikisini de eş zamanlı olarak yapabilirsiniz.

www.reebook.com