Yoganın Hem Fiziğinize Hem de Ruhunuza Faydaları

Yoganın Hem Fiziğinize Hem de Ruhunuza Faydaları

Yoganın Hem Fiziğinize Hem de Ruhunuza Faydaları

Fiziksel ve ruhsal ihtiyaçları karşılayarak bunları dengede tutmayı amaçlayan yoganın, ayrıntıda kalan birçok faydası da var...

YOGANIN FİZİKSEL FAYDALARI

Sindirim sistemi

Yoga egzersizleri sayesinde sindirim sistemini düzenli hale gelir. Bağırsaklardan gıda geçişi kolaylaşır ve bağırsak fonksiyonlarının etkin hale gelmesi mümkün olur.

Esneklik ve kas güçlenmesi

Yoga sadece pranayama olayından ve minik egzersizlerden ibaret değil. Bu etkinlikte zorlayıcı hareketler de bulunur. Bu hareketler kasların güçlenmesine katkıda bulunurken bağ ve kas dokusuna da esneklik kazandırır.

Kilo verme

En etkili zayıflama egzersizleri arayışındaysanız, yoga size yardımcı olabilir. Yoga egzersizleri düzenli uygulandığında kaslardaki yağların erimesine imkân verir. Sindirimi düzenleyen yoga bu açıdan da kilo verme işlemine yardımcı olabilir.

Bel ve sırt ağrıları

Nefes egzersizleri ve hareketler sayesinde kasları güçlendiren ve gevşeten yoga, duruş bozukluğunu da önler. Duruş bozukluğundan dolayı oluşan kronik sırt ve bel ağrıları üzerinde olumlu etki gösterir.

Doğurganlık
Yoga beyin tarafından salgılanan kimyasalların hormonlara katkısını zenginleştirir. Ayrıca uygulanan yoga egzersizleri, kadınlarda doğurganlığı da destekler.

Kan dolaşımı
Kan dolaşımını düzenleyen yoga birçok rahatsızlığı da önlemiş olur. Hücrelerin daha çok oksijen almasını sağlayan yoga, kanın damarlardan organlara daha etkin şekilde dağıtılmasını sağlar. Böylece kalp ve damar sağlığını mümkün kılarken, kanın pıhtılaşmasını ve vücut şişkinliklerini önler.

YOGANIN RUHSAL FAYDALARI

Stres ve depresyon

Yoga, böbrek üstü bezlerini ve adrenalin salgılanmasını düzenler.  Bu durum stresi azaltırken, insanı daha da dinginleştirir. Strese yer vermeyen insanlar hayatında bulundurduğu kaygıları ve kötü enerjiyi de yenmiş olur.

Dinlence ve iç huzur

Hepimiz doğayı ve bizi dinlendiren yerlerde bulunmayı seviyoruz. Yoga meditasyon etkisiyle iç huzurun aslında içimizde olduğunu fark ettirir. Ayrıca dinlendirme etkisi olan yoga egzersizlerini uygulayarak stresli bir günün yorgunluğunu atabilirsiniz.

Daha iyi sezgi

Yoga beyin hücrelerini çalıştırdığı ve stresli bir hayattan kurtardığı için düşünme ve değerlendirme yeteneğini de arttırır.

www.barcin.com